1. Umowę OC można wypowiedzieć przed końcem terminu na jaki została zawarta. Wypowiedzenie tej polisy należy dokonać najpóźniej dzień przed końcem jej trwania (wypowiedzenie OC.pdf). Jeżeli nie wypowiemy tej polisy to zostanie ona przedłużona automatycznie na kolejne 12 miesięcy.
2. Gdy ubezpieczony nie wypowiedział polisy OC przed końcem jej trwania to ubezpieczenie wznowiło się automatycznie. Ubezpieczonemu przysługuje prawo wypowiedzenia tej polisy, pod warunkiem, że zawarł polisę w innym towarzystwie (wypowiedzenie podwójnego OC.pdf). Pamiętaj, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo żądać składki za okres, na który udzieliło ochrony.
3. Przy sprzedaży pojazdu zbywca ma obowiązek przekazać nabywcy aktualną polisę OC. Nabywca przejmuje tę polisę i może z niej korzystać do końca trwania lub wypowiedzieć w dowolny momencie jej trwania (wypowiedzenie nabywcy.pdf).
Pamiętaj – przejęta wraz z kupnem pojazdu polisa nie wznowi się automatycznie.
W przypadku wypowiedzenia polisy przez nabywcę to zbywcy przysługuje zwrot niewykorzystanej składki. Wniosek o zwrot składki można złożyć bezpośrednio w naszym biurze (wniosek o zwrot składki.pdf).
Czy warto zostawić sobie ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela? To zależy. Ubezpieczyciel po otrzymaniu informacji o zmianie właściciela pojazdu ma prawo dokonać rekalkulacji składki OC. W efekcie może nam przyjść dopłata za OC. Czasem jest to tak wysoka kwota, że lepiej wypowiedzieć umowę i znaleźć tańsze OC w innym towarzystwie.
4. Z chwilą wyrejestrowania pojazdu (np.po wyzłomowaniu, po kradzieży) wygasa obowiązek posiadania ubezpieczenia OC i wtedy przysługuje zwrot składki (wniosek o zwrot składki.pdf)
Wypowiedzenie można złożyć bezpośrednio w naszym biurze lub wysłać listem poleconym (liczy się data stempla pocztowego).